Curyšská klasifikace skupin slunečních skvrn

CZ - curyšská klasifikace skupin slunečních skvrn

SK - zürišská klasifikacie skupín slnečných skvŕn

EN - zurich classification system of sunspot groups


Curyšská klasifikace skvrn charakterizuje vývoj skupiny způsobený změnami intenzity místního magnetického pole. V roce 1938 ji zavedl M. Wiedermeier, za účelem předpovědi slunečních erupcí.  Nicméně se jako ideální pomůcka pro předpovědi erupcí neosvědčila a byla nahrazena McIntoshovou klasifikací.

M. Wiedermeier rozdělil skupiny skvrn do devíti tříd (A - J s výjimkou I). Obecně skupina skvrn vyprodukuje nejvíce erupcí, když je klasifikovaná jako třída E, D nebo F. Většina skvrn neprojde celým vývojovým cyklem. Některé skupiny se vrací během svého vývoje i do tříd, ve kterých už byly.

Symbol Popis Obrázek
A Malá samostatná skvrna nebo velmi malá skupina skvrn s krátkou dobou trvání. Většina skupin nepřekročí tento stav vývoje a po jednom či dvou dnech opět zaniká. Skvrny nemají penumbru.
B Skupina se prodlužuje, jednotlivé skvrny se koncentrují na obou koncích protáhlého pole skvrn. Skupina vytváří tzv. bipolární rozložení.
C

Na obou koncích se jedna skvrna vyvíjí mohutněji než ostatní, vytvářejí se dvě tzv. hlavní skvrny, přední na západním okraji a zadní na východním. U hlavních skvrn se objevují penumbry.

D Skvrny se rozrůstají, největší skvrny mají penumbry. Skupina nepřesahuje 10° heliografické délky (120 000 km).
E Velká bipolární skupina, která tvoří složitou strukturu, obě hlavní skvrny mají penumbru. Skupina je větší než 10°, ale nepřesahuje délku 15° (180 000 km).
F Maximum vývoje. Skvrna nabývá větší rozlohy - až 20° heliografické délky. Prostor mezi skvrnami je vyplněn řadou malých skvrnek.
G Velká bipolární skupina. Mizí malé skvrny mezi hlavními skvrnami.

H

 

Zadní skvrna se zmenšuje a mizí. Zůstane tedy unipolární skupina s jednou větší skvrnou, která má penumbru.

 

J Vývoj končí, skupina skvrn je menší než 2,5° heliografické délky. 

Obrázky převzaty ze stránek www.aavso.org

 

Zdroje:

Zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?