Výron koronální hmoty - SOHO

 

Velmi pěkný snímek mohutného výronu koronální hmoty (CME – Coronal Mass Ejection), která putuje od povrchu Slunce vnější vrstvou sluneční atmosféry, korónou. Snímek pořídila sonda SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), kterou společně provozují NASA a ESA. Snímek byl pořízen 29. srpna v 9:54 UT pomocí palubního koronografu LASCO. Koronograf zastiňuje přímý obraz Slunce zástinem (tmavě modrý kotouček) a dovoluje tak zobrazit i slabý jas struktur v okolí Slunce. Velikost samotného Slunce je znázorněna bílým kroužkem.

Výrony koronální hmoty mohou být velmi mohutné a představují útvary složené převážně z nabitých částic o celkové hmotnosti miliard tun. Na snímku je útvar patrný v horní a pravé části snímku v podobě zjasnění ve tvaru obráceného písmene „S“ a jasnými strukturami v podobě rozpínající se bubliny nad clonou koronografu (tmavě modrý kotouček).

Výronů koronální hmoty jsou pozorovány jak sondou SOHO, tak dvojicí sond STEREO (Solar Terrestrial Earth Observatory, NASA). Odborníci sledují jejich velikost a rychlost. Rychlost oblaku koronálního výronu hmoty na snímku dosahovala hodnoty kolem 850 kilometrů za sekundu, což je celkem typická rychlost pro tyto jevy. Pozorování těchto jevů lépe porozumíme komplexnosti systému kosmického počasí, které je řízeno téměř výhradně Sluncem a jeho aktivitou.

Další informace o těchto jevech najdete v článku Sluneční erupce na okraji Slunce.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.