Příležitost pro astronomy amatéry – kampaň na pozorování slunečních erupcí

16.06.2016

Jsi astronom amatér s technikou pro pozorování slunečních erupcí? Zajímá tě sluneční astrofotografie a techniky zpracování obrazu? Jsi uchvácen majestátností slunečních erupcí a vzplanutí? Chceš přispět svými pozorováními do databáze amatérských pozorování zaměřených na jevy ve sluneční atmosféře? Pokud jsou tvé odpovědi na uvedené otázky kladné, pak se přidej do týmu F-HUNTERS a zúčastni se pozorovací kampaně na registraci slunečních erupcí.

F-HUNTERS 2

F-HUNTERS je pozorovací kampaň, která se snaží zapojit astronomy amatéry a je organizována propagačním týmem projektu F-CHROMA. Hlavním cílem je podpořit sluneční astrofotografy v pozorování slunečních erupcí, pořízení a zpracování těchto snímků a jejich zaslání do datacentra F-HUNTERS. Zde se vytváří databáze amatérských pozorování slunečních erupcí, které mohou být využity při zpracování a analýze slunečních pozorování pořízených na velkých světových observatořích, včetně pozorování pořízených z kosmických družic a sond.

Na stránkách projektu F-CHROMA najdete řadu zajímavých informací o Slunci, slunečních erupcích a řadě dalších jevů nejen ve sluneční atmosféře. Další informace včetně prezentací najdete na webových stránkách projektu. Zde naleznete také základní návody k pozorování, od základních typů pozorování Slunce až po ty náročnější. Najdete zde například také informace o tom, jaké jsou hlavní rozdíly mezi vědeckou a amatérskou astrofotografií.

V případě dotazů na organizátory, se můžete obrátit na jejich kontaktní formulář.

Malá sluneční erupce

Série snímků malé erupce ze dne 13. 4. 2015 v aktivní oblasti NOAA 12322. Snímky byly pořízeny v čase od 08:26:18 do 08:27:43 UT. Snímky jsou otočeny vůči své orientaci na disku (západ je nahoře, sever vlevo). Hvězdárna Valašské Meziříčí.

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.