Příležitost pro astronomy amatéry – kampaň na pozorování slunečních erupcí

16.06.2016

Jsi astronom amatér s technikou pro pozorování slunečních erupcí? Zajímá tě sluneční astrofotografie a techniky zpracování obrazu? Jsi uchvácen majestátností slunečních erupcí a vzplanutí? Chceš přispět svými pozorováními do databáze amatérských pozorování zaměřených na jevy ve sluneční atmosféře? Pokud jsou tvé odpovědi na uvedené otázky kladné, pak se přidej do týmu F-HUNTERS a zúčastni se pozorovací kampaně na registraci slunečních erupcí.

F-HUNTERS 2

F-HUNTERS je pozorovací kampaň, která se snaží zapojit astronomy amatéry a je organizována propagačním týmem projektu F-CHROMA. Hlavním cílem je podpořit sluneční astrofotografy v pozorování slunečních erupcí, pořízení a zpracování těchto snímků a jejich zaslání do datacentra F-HUNTERS. Zde se vytváří databáze amatérských pozorování slunečních erupcí, které mohou být využity při zpracování a analýze slunečních pozorování pořízených na velkých světových observatořích, včetně pozorování pořízených z kosmických družic a sond.

Na stránkách projektu F-CHROMA najdete řadu zajímavých informací o Slunci, slunečních erupcích a řadě dalších jevů nejen ve sluneční atmosféře. Další informace včetně prezentací najdete na webových stránkách projektu. Zde naleznete také základní návody k pozorování, od základních typů pozorování Slunce až po ty náročnější. Najdete zde například také informace o tom, jaké jsou hlavní rozdíly mezi vědeckou a amatérskou astrofotografií.

V případě dotazů na organizátory, se můžete obrátit na jejich kontaktní formulář.

Malá sluneční erupce

Série snímků malé erupce ze dne 13. 4. 2015 v aktivní oblasti NOAA 12322. Snímky byly pořízeny v čase od 08:26:18 do 08:27:43 UT. Snímky jsou otočeny vůči své orientaci na disku (západ je nahoře, sever vlevo). Hvězdárna Valašské Meziříčí.

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.