Celostat

CZ - celostat
SK - celostat
EN - coelostat


= soustava dvou rovinných zrcadel, otočného a pevného, přivádějících světlo do objektivu dalekohledu

Popis

Celostat je přístroj, který se na větších hvězdárnách používá k pozorování Slunce. Skládá se ze dvou plochých zrcadel a to hlavního (otočného) a pomocného (pevného). Hlavní zrcadlo se nachází na neúplné paralaktické montáži zorientované podle Polárky. Pomocné zrcadlo míří směrem k dalekohledu, kam odráží paprsky z primárního zrcadla. Výhodou používání celostatu je pevné ohnisko dalekohledu a obraz Slunce, který se neotáčí během pozorování podle denního pohybu.

Celostaty jsou dvojího druhu, rozlišují se tím, jakým směrem se posílá odražené světlo, jestli vertikálně nebo horizontálně. Vertikální celostaty využívají zejména sluneční věže a horizontální spektrohelioskopy a horizontální dalekohledy.


Schéma celostatu

 


Celostat v Crimean Astrophysical Observatory na Ukrajině

 

Zdroje:

Zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?