Curyšská klasifikace skupin slunečních skvrn

CZ - curyšská klasifikace skupin slunečních skvrn

SK - zürišská klasifikacie skupín slnečných skvŕn

EN - zurich classification system of sunspot groups


Curyšská klasifikace skvrn charakterizuje vývoj skupiny způsobený změnami intenzity místního magnetického pole. V roce 1938 ji zavedl M. Wiedermeier, za účelem předpovědi slunečních erupcí.  Nicméně se jako ideální pomůcka pro předpovědi erupcí neosvědčila a byla nahrazena McIntoshovou klasifikací.

M. Wiedermeier rozdělil skupiny skvrn do devíti tříd (A - J s výjimkou I). Obecně skupina skvrn vyprodukuje nejvíce erupcí, když je klasifikovaná jako třída E, D nebo F. Většina skvrn neprojde celým vývojovým cyklem. Některé skupiny se vrací během svého vývoje i do tříd, ve kterých už byly.

Symbol Popis Obrázek
A Malá samostatná skvrna nebo velmi malá skupina skvrn s krátkou dobou trvání. Většina skupin nepřekročí tento stav vývoje a po jednom či dvou dnech opět zaniká. Skvrny nemají penumbru.
B Skupina se prodlužuje, jednotlivé skvrny se koncentrují na obou koncích protáhlého pole skvrn. Skupina vytváří tzv. bipolární rozložení.
C

Na obou koncích se jedna skvrna vyvíjí mohutněji než ostatní, vytvářejí se dvě tzv. hlavní skvrny, přední na západním okraji a zadní na východním. U hlavních skvrn se objevují penumbry.

D Skvrny se rozrůstají, největší skvrny mají penumbry. Skupina nepřesahuje 10° heliografické délky (120 000 km).
E Velká bipolární skupina, která tvoří složitou strukturu, obě hlavní skvrny mají penumbru. Skupina je větší než 10°, ale nepřesahuje délku 15° (180 000 km).
F Maximum vývoje. Skvrna nabývá větší rozlohy - až 20° heliografické délky. Prostor mezi skvrnami je vyplněn řadou malých skvrnek.
G Velká bipolární skupina. Mizí malé skvrny mezi hlavními skvrnami.

H

 

Zadní skvrna se zmenšuje a mizí. Zůstane tedy unipolární skupina s jednou větší skvrnou, která má penumbru.

 

J Vývoj končí, skupina skvrn je menší než 2,5° heliografické délky. 

Obrázky převzaty ze stránek www.aavso.org

 

Zdroje:

Zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.