Udaipur Solar Observatory

Sluneční observatoř Udaipur (Udaipur Solar Observatory) byla založena v roce 1976. Nachází se ve městě Udaipur (Rajasthan, Indie) na ostrově Fateh Sagar. Jejím zakladatelem byl Dr. Arvind Bhatnagar a vzorem pro její výstavbu se stala Big Bear Solar Observatory (Kalifornie, USA).

Observatoř využívá řadu přístrojů pro sledování chromosféry s vysokým rozlišením, magnetických polí, rychlosti a pořizování spekter. Zaměřuje se na sledování erupcí, koronálních výronů hmoty a vývoje aktivních oblastí. Observatoř je součástí sítě GONG a tvoří tak most pro kontinuální sledování mezí Austrálií a Španělskem.

Přístroje a programy:
 

  • Full Disk H-alpha Telescope – dalekohled o průměru 15 cm který pořizuje synoptické snímky Sluneční aktivity v čáře H-alfa;
  • H-alpha Spar Telescope – dalekohled o průměru 25 cm určený pro pozorování detailů chromosférických struktur;
  • Solar Vector Magnetograph – jedná se o zobrazovací spektropolarimetr složený ze zrcadlového dalekohledu konstrukce S-C o průměru s unikátním laděným filtrem. Systém je upevněn na německé paralaktické montáži a sleduje denní chod Slunce. Pro spektropolarimetrii je využívána čára Fe I (630,25 nm);
  • dalekohled Zeiss o průměru 15 cm na montáži konstrukce Coudé napájí zařízení uchycené na statické plošině;
  • GONG – automatický systém celosvětové sítě.

Zdroj: http://www.prl.res.in/~uso/

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?