Ke stažení

Fotografické soustředění workshop k fotografické soutěži Společně se Sluncem

 

Přeshraniční fotografická soutěž s názvem Společně se Sluncem byla ukončena v druhé polovině listopadu a počátkem prosince proběhlo slavnostní ukončení soutěže a její vyhodnocení. Došlo k tomu v rámci workshopu určeného začínajícím, ale i pokročilým příznivcům fotografování.

Kromě teoretických přednášek byly na programu také praktické workshopy a především vyhodnocení soutěže a předání cen.

Workshop - Se Sluncem společně III - Sluneční fyzika

 

Poslední ze tří workshopů v ráímci projektu Se Sluncem společně byl zaměřen jednak na základní sluneční fyziku, strukturu Slunce, projevy jeho akvity s důrazem na sluneční svkrny a soudobou pozorovací techniku. Naše pozvání přijali pracovníci Astronomického ústavu AV ČR, v.v.i. v Ondřejově, Dr. Michal Sobotka a Dr. Michal Švanda. Kromě toho své příspěvky přednesly mladé kolegyně ze Sluneční skupiny při Hvězdárně Valašské Meziříčí.

Zveřejňujeme jak prezentace z přednášek, tak zvukový záznam.

 

1. česko-slovenské setkání pozorovatelů Slunce

 

Počátkem listopadu proběhla velmi zdařilá akce zaměřená na pozorovatele Slunce, využití pozorování Slunce ve vzdělávacích aktivitách a rozvoj přeshraniční spolupráce. Mezi přednášejícími byli špičkoví odborníci na vybrané oblasti sluneční fyziky a pozorování Slunce jak ze Slovenska, tak České republiky.

Zveřejňujeme vybrané prezentace a zvukové záznamy příspěvků.

Workshop - Se Sluncem společně II - Sluneční fyzika

 

Pro všechny vážné zájemce jsem připravili a zpracovali zvukové záznamy a prezentace z již druhého worskhopu projektu Se Sluncem společně, tentokrát zaměřeného na sluneční fyziku, Slunce a digitální techniku - CCD kamery.

Kromě teoretické části však bylo součástí workshopu i praktické seznámení s postupy kalibrace digitálně pořízených dat a úskalími, které zpracování těchto dat přinášejí. Bohužel nám tentokrát příliš nepřílo počasí, takže všichni účastníci se museli spokojit s již napozorovanými snímky z archivů.

 

Workshop - Se Sluncem společně I - Fyzika plazmatu

 

Zcela jedinečné zvukové záznamy z třídenního přeshraničního workshopu zaměřeného na praktická pozorování projevů sluneční aktivit a především fyziku plazmatu jsou k dispozici ke stažení. Lektorem této jedinečné vzdělávací akce byl prof. Petr Kulhánek z ČVUT FEL. Díky jeho přednáškám se můžete seznámit se základem fyziky plazmatu.

Workshop byl určen vážným zájemcům o problematiku z obou stran hranice, čemuž odpovídá jeho úroveň. Nemusíte se však bát, s přehledem vystačíte s dobrou středoškolskou matematikou, znalost základního VŠ kurzu matematiky je výhodou.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.