Příležitost pro astronomy amatéry – kampaň na pozorování slunečních erupcí

16.06.2016

Jsi astronom amatér s technikou pro pozorování slunečních erupcí? Zajímá tě sluneční astrofotografie a techniky zpracování obrazu? Jsi uchvácen majestátností slunečních erupcí a vzplanutí? Chceš přispět svými pozorováními do databáze amatérských pozorování zaměřených na jevy ve sluneční atmosféře? Pokud jsou tvé odpovědi na uvedené otázky kladné, pak se přidej do týmu F-HUNTERS a zúčastni se pozorovací kampaně na registraci slunečních erupcí.

F-HUNTERS 2

F-HUNTERS je pozorovací kampaň, která se snaží zapojit astronomy amatéry a je organizována propagačním týmem projektu F-CHROMA. Hlavním cílem je podpořit sluneční astrofotografy v pozorování slunečních erupcí, pořízení a zpracování těchto snímků a jejich zaslání do datacentra F-HUNTERS. Zde se vytváří databáze amatérských pozorování slunečních erupcí, které mohou být využity při zpracování a analýze slunečních pozorování pořízených na velkých světových observatořích, včetně pozorování pořízených z kosmických družic a sond.

Na stránkách projektu F-CHROMA najdete řadu zajímavých informací o Slunci, slunečních erupcích a řadě dalších jevů nejen ve sluneční atmosféře. Další informace včetně prezentací najdete na webových stránkách projektu. Zde naleznete také základní návody k pozorování, od základních typů pozorování Slunce až po ty náročnější. Najdete zde například také informace o tom, jaké jsou hlavní rozdíly mezi vědeckou a amatérskou astrofotografií.

V případě dotazů na organizátory, se můžete obrátit na jejich kontaktní formulář.

Malá sluneční erupce

Série snímků malé erupce ze dne 13. 4. 2015 v aktivní oblasti NOAA 12322. Snímky byly pořízeny v čase od 08:26:18 do 08:27:43 UT. Snímky jsou otočeny vůči své orientaci na disku (západ je nahoře, sever vlevo). Hvězdárna Valašské Meziříčí.

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.