Přednáška: Matematika ve službách astronomie

Ve čtvrtek 10. září 2015 v 18:00 hodin se můžeme těšit na zajímavou přednášku, kterou pořádá Lidová hvězdárna v Prostějově. Pozvání přijal prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc., který nám bude povídat o své největší doméně – astrofotografii zatmění Slunce.
V tomto oboru se mu totiž podařilo propojit svou zálibu astrofotografii a své profesionální zaměření matematika a výsledkem jsou naprosto unikátní fotografie zatmění Slunce, zobrazující takové detaily, jaké dříve nebyly vůbec myslitelné. Díky jim dosáhl prof. Druckmüller světové proslulosti a lze jednoznačně prohlásit, že existuje astrofotografie slunečních zatmění před Druckmüllerem a po něm. Ten rozdíl v kvalitě dřívějších a současných obrazů slunečních zatmění je obrovský a bez jeho matematického procesu zpracování obrazů, napodobujících funkci lidského oka,  si dnes vůbec nelze představit pokrok v moderním výzkumu sluneční koróny. Ale nejen, že nás prof. Druckmüller nechá nahlédnout pod pokličku tvorby nejlepších obrazů zatmění Slunce na světě. Přednáška bude navíc spojená s vernisáží výstavy velkoplošných panelů s jeho jedinečnými obrazy zatmění, ale též špičkových fotografií komet, Mléčné dráhy a některých dalších astronomických objektů. Více se však dozvíte až na místě a možná na Vás bude čekat i malé překvapení. Jste srdečně zváni na přednášku i vernisáž v nově rekonstruovaných prostorách naší astronomické pozorovatelny!

Vstupné: dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

Vstupenky je možné předem rezervovat.

Odkaz na webové stranky hvězdárny:  https://www.hvezdarnapv.cz/pozvanka-na-prednasku-prof-rndr-miloslava-druckm-l

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.