Přednáška: Modelling of solar flare processes: comparison of two RHD codes Flarix and RADYN

Astronomický ústav pořádá v úterý 3. dubna 2017 od 13 hodin seminářové odpoledne. V rámci této akce proběhne přednáška o modelování erupčních procesů, kterou povede Jana Kašparová.

Modelling of solar flare processes: comparison of two RHD codes Flarix and RADYN

Abstrakt:

The talk will introduce the topic of radiation hydrodynamic modelling (RHD) of solar flares and then focus on comparison of two autonomous, methodologically different RHD codes, Flarix and RADYN. RADYN code was developed by M. Carlsson at the University of Oslo for chromospheric modelling and has been extended and extensively used for the flare modelling. Flarix code is being developed at the Astronomical Institute with the primary purpose of the flare processes modelling. Both codes can compute the time evolution a 1D flare loop heated by the beam electrons propagating from the injection point in the corona down to the lower atmosphere. The codes are based on different numerical schemes and can treat various processes relevant for solar flares. I will present the results of testing the codes for a simplified case of the electron beam heating and compare the time evolution of the atmospheric structure (e.g. temperature, density) and the optically thick emission.

Další přednášky seminářového odpoledne:

  • Breakfast of the beast - Flaring activity of Sagittarius A* as seen with ATCA - přednáší: Abhijeet Borkar
  • When Be stars talking - přednáší: Viktor Votruba
  • Properties of faint meteors studied by video observations - přednáší: Vlastimil Vojáček

Přednášky jsou v anglickém jazyce.

Abstrakty přednášek a další informace najdete zde.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.