Seminářové odpoledne a přednáška: Spectroscopy and modeling of Ellerman bursts

Astronomický ústav pořádá v úterý 28. června 2016 od 13 hodin seminářové odpoledne. V rámci této akce proběhne přednáška o Ellermanových bombách, kterou povede Arek Berlicki (University of Wroclaw).

Spectroscopy and modeling of Ellerman bursts

Abstrakt:

Observations of Ellerman bursts (EBs) show them as a small brightenings well observed in different chromospheric lines, both in the optical and UV spectral ranges (H I, Ca II, Mg II). EBs are manifestation of small reconnection processes occurred in the lower solar atmosphere and they can contribute to the chromospheric heating. H-alpha line profiles of EBs exhibit enhanced emission at line-wings even up to a few angstroms from the line core. On the contrary, Ca II and Mg II lines emitted by EBs can be strongly enhanced also in the line cores. We used new UV (IRIS) spectroscopic observations to find models of different EBs observed in the new magnetic flux emergence area. Obtained models of EBs showed that they can be described by one or two component 'hot-spot’ thermal structure.  We found that EBs can be formed in an extended domain of altitudes in the photosphere and/or the chromosphere (400 to 750 km). Our results are consistent with the theory of heating by Joule dissipation in the atmosphere produced by magnetic field reconnection during flux emergence. I will also discuss the new EBs diagnostics possibilities based on the new radio observations in millimeter range obtained in future by ALMA instrument.
 

Další přednášky seminářového odpoledne:

  • Long-term activity of soft X-ray transients - přednáší: Vojtěch Šimon
  • New regime of fragmentation of gaseous layers - přednáší: František Dinnbier
  • Stubenberg meteorite fall - demonstration of capabilities of the Czech fireball network - přednáší Pavel Spurný

Přednášky jsou v anglickém jazyce.

Abstrakty přednášek a další informace najdete zde.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.