Muzeum a galerie v Prostějově uvádí přednášku na téma:
ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V BRAZÍLI,
která se uskuteční ve čtvrtek 12. 1. 2017 v 18:00 hodin v budově hvězdárny. Astronomicko-cestopisná přednáška s obrazovou projekcí z cesty za pozorováním úplného zatmění Slunce v Brazílii. Setkáme se s vnučkou Jana Bati a dalšími s krajany žijícími v Brazílii. Navštívíme vodopády na řece Iguazu a hydroelektrárnu Itaipu.
Zasvěceným průvodcem nám bude RNDr. Eva Marková, CSc. Vystudovala astronomii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala jako ředitelka Hvězdárny v Úpici a byla též předsedkyní České astronomické společnosti, v jejíž Sluneční sekci působí dosud. Zabývá se sluneční fyzikou, zejména studiem aktivity Slunce a organizuje expedice za zatměními Slunce.
Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.
Odkaz na stránky organizátorů: hvezdarnapv.cz
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
21.01.17
Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.
04.10.16
V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.
03.10.16
Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.