Závěrečné fotografické soustředění

Dne 7. 12. 2013 se na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí p. o. ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině, pořádalo závěrečné jednodenní fotografické soustředění, jakožto ukončení realizovaného projektu Se Sluncem Společně zároveň s vyhlášením vítězů pořádané fotografické soutěže. Cílem bylo seznámit účastníky s několika jak odbornými, tak i amatérskými metodami pořizování astrofotografie a především krátká praktická činnost.

Sobotního zahajovacího rána se ujal Miroslav Jedlička z Hvězdárny ve Vsetíně, který představil běžné i netradiční prostředky amatérské fotografie, ale také možnosti, jak s takovýmito prostředky pracovat. Účastníky seznámil s problematikou světelného znečištění a možnostmi se tomuto velkému problému současné doby vyhnout.

Zbytek dopoledne byl věnován přednášce Jiřího Srby, odborného pracovníka Hvězdárny Valašské Meziříčí o obecném pozorování a pořizování snímků CCD čipy.

Po obědě byl čas věnován krátkému praktickému workshopu. Účastníkům byl zadán úkol pořídit fotografii na téma „poetika stavenišť“ a „industriální detail“. Výsledky všech byly velice působivé. Z několika různých nápadů a variací byl vybrán jeden výherní snímek, jehož autor obdržel vlastivědnou publikaci o Vsetínsku.

Během porady soutěžní poroty se slova ujal Martin Petrásek ze Slezské univerzity v Opavě se svým krátkým povídáním o slunečním i umělém světle, o světle ve fotografii a filmu, ale i dalších věcech.

Dalším bodem byl hřeb programu, a to vyhlášení hlavní fotografické soutěže. Autoři výherních snímku se dočkali hodnotných cen a absolutnímu vítězi byl věnován astronomický dalekohled. Další informace o výhercích v jednotlivých kategoriích brzy zveřejníme.

Závěrečná část patřila Bc. Petru Horálkovi z Hvězdárny v Úpici a jeho ukázce velice působivých snímků skvostů noční oblohy z různých koutů světa.

Tímto bychom chtěli velice poděkovat všem přednášejícím, kteří věnovali svůj čas a úsilí při tvorbě přednášek. A to jak během závěrečného soustředění, tak i během celého projektu Se Sluncem Společně. Děkujeme však také všem účastníkům za jejich zpětnou vazbu ve formě fotografických prací.

Projekt je spolufinancován z Fondu Mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.

Autor: Jáchym Bulek, Sluneční skupina VM

Fotografická galerie z akce

První přednášky se ujal Miroslav Jedlička ze vsetínské hvězdárny.

Jiří Srba, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí se věnoval především CCD fotografii.

Pohled na účastníky akce do přednáškového sálu valašskomeziříčské hvězdárny .

Jiří Srba při přednášce.

Při workshopu se i fotografovalo a pracovalo.

Samozřejmě jsme se dostali také k odborné a vědecké fotografii.

Zahájení přednášky Martina Petráska ze Slezské univerzity.

Účastníci při fotografování dle zadání - témata byla zajímavá "Poetika staveniště" a "Industriální detail".

Jižní budova hvězdárny při zapadajícím zimním slunci. Autorka: Nikola Faltová.

Zajímavý příspěvek Martina Petráska ze Slezské univerzity v Opavě.

Přednáška byla opravdu bouřlivá.

Workshop pokračoval přednáškou Petra Horálka z Hvězdárny v Úpici.

Petr Horálek z úpické hvězdárny.

Důležitou součástí akce bylo i vzájemné poznávání a navazování spolupráce.

Konečně finální vyhodnocení přeshraniční fotografické soutěže Společně se Sluncem.

Předání ocenění výhercům soutěže.

Velmi nás potěšila velmi početná a úspěšná účast našich mladých slovenských kolegů.

Úspěch slavili i čeští zástupci v soutěži.

V rychlé soutěži přímo na workshopu vyhrál jeden z našich mladých kolegů, a to velmi těsně před svými slovenskými vrstevníky.

Společné foto čtyř oceněných a přítomných účastníků přeshraniční fotografické soutěže.

Vítězný snímek rychlé soutěže v rámci workshopu v kategorii "Industriální detail".

... a tohle je druhé místo. Snímek je v kategorii "Poetika staveniště".

A na závěr vítězný snímek celé soutěže Společně se Sluncem jehož autorem a tedy vítězem je Miroslav Pavelka z Ledče nad Sázavou.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

Vyhledávání

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.