Snímek měsíce - prosinec 2013

JE NEBEZPEČNÉ DOTÝKAT SE SLUNCE

 

Sebevražedný průlet komety ISON kolem Slunce koncem listopadu 2013.

 

Tolik očekávaná kometa ISON prošla na své pouti kolem Slunce dne 28. listopadu 2013 nejbližším bodem vůči Slunci, kolem kterého obíhala. Průlet ve vzdálenosti pouhých 1,2 miliónů kilometrů nad viditelným povrchem byl opravdu hodně těsný.

V prvních chvílích po ohnivém průletu kolem Slunce se zdálo, že došlo k totální desintegraci kometárního jádra, jeho zániku a že dále pokračuje jen jeho pozůstatek v podobě kometárního ohonu pokračující v původní dráze. Ovšem další den již bylo zřejmé, že něco málo z kometárního jádra komety ISON mohlo přežít zahaleno v prachu. Avšak po 2 až 3 hodinách po nejtěsnějším průletu se i tyto zbytky kometárního jádra rozpadly na prach. Celkové slábnutí jasu zbytků pokračovalo až k okraji zorného pole koronografu LASCO, kam se kometa dostala 20. listopadu 2013.

V nadcházejících týdnech budou vědci analyzovat data získaná během průletu komety ISON kolem Slunce a pokusí se dešifrovat průběh události.

Zdroj: http://sohowww.nascom.nasa.gov

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.