Snímek měsíce - září 2013

Eruptivní protuberance

Řady snímků vývoje eruptivní protuberance ze dne 22. srpna 2013 pozorované na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

Systematické pozorování Slunce umožňuje "hlídat" sluneční aktivitu a pořidt tak cenné snímky zajímavých jevů nejen v chromosféře, fotosféře, ale i koróně. Zajímavý úlovek se nám podařil dne 22. srpna 2013, kdy byla pozorována eruptivní protuberance po erupci odehrávající se za západním slunečním okrajem. Uvedené snímky byly pořízeny detailním chromosférickým dalekohledem pozorujícím v čáře vodíku H-alfa v kopuli odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Z celé erupce jsme mohli sledovat právě jen eruptivní protuberanci, a to téměř celou hodinu. Díky tomu se nám podařilo zachytit podstatnou část vývoje této velké protuberance. Jev byl pozorován také pomocí přehledových dalekohledů v čáře H-alfa a čáře vápníku Ca II K.

Útvar byl pozorovatelný i v čáře vápníku Ca II K, ale díky nepříliš kvalitním pozorovacím podmínkám (hustší vysoké oblačnosti) je na výsledných snímcích vidět jen velmi slabě. Další zpracování snímků nás teprve čeká.

Publikováno: 11. září 2013

Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.