Snímek Slunce - leden 2013

Dračí ohon

Snímek měsíce - 01/2013 - eruptivní filament. Zdroj: SDO/GSFC/NASA

Dlouhé a komplexní vlákno plazmatu visící nad slunečním povrchem (ze dne 31. ledna 2013) se aktivizovalo (vzplanulo) a začalo se rozpínat jako dlouhá táhnoucí se smyčka, jejíž část unikla při vzplanutí do kosmického prostoru. Mnoho materiálu ve skutečnosti spadlo zpět na Slunce, jelikož nemohlo překonat gravitaci Slunce.

Tento snímek ze sluneční družice SDO (Solar Dynamics Observatory), kterou provozuje americká NASA,  byl pořízen ve vlnové délce 30,4 nm, což odpovídá extrémní ultrafialové oblasti spektra. Pokud si chcete prohlédnout také video tohoto nádherného úkazu je dostupné na stránkách NASA. Publikované video pokrývá přibližně 6 hodin času. Útvar pojmenovali jako „dračí ohon“ protože před samotnou erupcí se mu nápadně podobal.

Plazma je horký plyn složený z elektricky nabitého (ionizovaného) vodíku a helia. Další verze videa kombinuje vlnovou délku 30,4 nm s vlnovou délkou 19,3 nm, která nabízí lepší detaily v pohledu na filament před jeho vzplanutím.

 

Převzato ze stránek NASA.

 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.