Aktivní optika

CZ - aktivní optika

SK - aktívna optika

EN - active optic


= systém korigující deformaci zrcadel dalekohledu vyvolané mechanickým napětím, větrem a teplotou

Schéma VLT dalekohledu (Very Large Telescope)

Popis

Při pozorování s velkými dalekohledy dochází k mnoha deformacím obrazu, které jsou způsobené váhou primárního zrcadla, výrobními vadami, nízkofrekvenční složkou deformace zrcadla způsobené větrem a změnou teplotního gradientu. To se projevuje identickým zkreslením obrazu v malých časových frekvencích. Pro odstranění deformace se používá aktivní optika. Poprvé byla použita pro dalekohled NTT (New Technology Telescope) průměru 3,5 metru, který patří Evropské jižní observatoři a je umístěn na hoře La Silla v Chile. 

Samotný proces korekce může fungovat dvěma způsoby. První funguje na systému a detektorů pod primárním zrcadlem, které automaticky změří (v nanometrech) jeho tvar nebo odvedeme část záření k senzoru, který bude detekovat vlnoplochy. Obě možnosti končí stejným způsobem. Určí, jak budou elektronické opěry upravovat tvar a polohu zrcadla v tzv. aktivních bodech tak, aby se vyrovnala deformace optické plochy. Z toho důvodu jsou optické komponenty ze speciálního skla s velmi nízkou tepelnou roztažností.

OBRÁZKY

Sluneční fotosféra před a po použití aktivní optiky. Zdroj: Sac Peak Vacuum Tower Telescope

 

Elektronické opěry primárního zrcadla VLT dalekohledu (Very Large Telescope)

Zdroje:

  • Active Optics - ESO
  • Wikipedia.en
  • Zborník referatov z 12. celoštátneho slnečného seminára, Teplý Vrch 1994. Nitranske tlačiarne, š. p. Nitra: Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo, 1995. ISBN 80-85221-19-5.

Zpět

 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?