Konvekce

CZ - konvekce

SK - konvekcia

EN - convection


= způsob přenosu energie ve formě tepla
 
Přenos energie velkoškálovým prouděním tekutiny z nižších, žhavějších oblastí do vyšších, chladnějších. Bublina plynu, teplejšího než jeho okolí, se rozšiřuje a zároveň stoupá směrem k povrchu,  její menší hustotě čímž se projevuje Archimedův zákon. Když je ochlazena odevzdáním tepla okolí, začne opět klesat. Konvekce se objevuje v případě podstatného snížení teploty v závislosti na výšce tak jako v konvekční zóně Slunce.
 
Teplotní ztráty během konvekce jsou dány vzorcem:
 
kde P je poměr, derivace tepla podle času, h je koeficient přenosu tepla vypočitatelný pomocí
h = 10.45 − v + 10√v, A představuje vystavenou plochu, T vyjadřuje teplota ponořeného objektu a T0 je teplota konvektivního proudu. 
 
 
Schéma proudění teplejších plynů během konvekce.
 
 
Ve Slunci ke konvekci dochází v konvektivní zóně stoupáním rozžhaveného plazmatu směrem k jeho povrchu. Tyto bubliny plazmatu tvoří na povrchu granulaci.
 

Konvekce má vliv na vznik granulace na povrchu

Zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?