Ke stažení

Fotografické soustředění workshop k fotografické soutěži Společně se Sluncem

 

Přeshraniční fotografická soutěž s názvem Společně se Sluncem byla ukončena v druhé polovině listopadu a počátkem prosince proběhlo slavnostní ukončení soutěže a její vyhodnocení. Došlo k tomu v rámci workshopu určeného začínajícím, ale i pokročilým příznivcům fotografování.

Kromě teoretických přednášek byly na programu také praktické workshopy a především vyhodnocení soutěže a předání cen.

Workshop - Se Sluncem společně III - Sluneční fyzika

 

Poslední ze tří workshopů v ráímci projektu Se Sluncem společně byl zaměřen jednak na základní sluneční fyziku, strukturu Slunce, projevy jeho akvity s důrazem na sluneční svkrny a soudobou pozorovací techniku. Naše pozvání přijali pracovníci Astronomického ústavu AV ČR, v.v.i. v Ondřejově, Dr. Michal Sobotka a Dr. Michal Švanda. Kromě toho své příspěvky přednesly mladé kolegyně ze Sluneční skupiny při Hvězdárně Valašské Meziříčí.

Zveřejňujeme jak prezentace z přednášek, tak zvukový záznam.

 

1. česko-slovenské setkání pozorovatelů Slunce

 

Počátkem listopadu proběhla velmi zdařilá akce zaměřená na pozorovatele Slunce, využití pozorování Slunce ve vzdělávacích aktivitách a rozvoj přeshraniční spolupráce. Mezi přednášejícími byli špičkoví odborníci na vybrané oblasti sluneční fyziky a pozorování Slunce jak ze Slovenska, tak České republiky.

Zveřejňujeme vybrané prezentace a zvukové záznamy příspěvků.

Workshop - Se Sluncem společně II - Sluneční fyzika

 

Pro všechny vážné zájemce jsem připravili a zpracovali zvukové záznamy a prezentace z již druhého worskhopu projektu Se Sluncem společně, tentokrát zaměřeného na sluneční fyziku, Slunce a digitální techniku - CCD kamery.

Kromě teoretické části však bylo součástí workshopu i praktické seznámení s postupy kalibrace digitálně pořízených dat a úskalími, které zpracování těchto dat přinášejí. Bohužel nám tentokrát příliš nepřílo počasí, takže všichni účastníci se museli spokojit s již napozorovanými snímky z archivů.

 

Workshop - Se Sluncem společně I - Fyzika plazmatu

 

Zcela jedinečné zvukové záznamy z třídenního přeshraničního workshopu zaměřeného na praktická pozorování projevů sluneční aktivit a především fyziku plazmatu jsou k dispozici ke stažení. Lektorem této jedinečné vzdělávací akce byl prof. Petr Kulhánek z ČVUT FEL. Díky jeho přednáškám se můžete seznámit se základem fyziky plazmatu.

Workshop byl určen vážným zájemcům o problematiku z obou stran hranice, čemuž odpovídá jeho úroveň. Nemusíte se však bát, s přehledem vystačíte s dobrou středoškolskou matematikou, znalost základního VŠ kurzu matematiky je výhodou.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.