Ke stažení

Fotografické soustředění workshop k fotografické soutěži Společně se Sluncem

 

Přeshraniční fotografická soutěž s názvem Společně se Sluncem byla ukončena v druhé polovině listopadu a počátkem prosince proběhlo slavnostní ukončení soutěže a její vyhodnocení. Došlo k tomu v rámci workshopu určeného začínajícím, ale i pokročilým příznivcům fotografování.

Kromě teoretických přednášek byly na programu také praktické workshopy a především vyhodnocení soutěže a předání cen.

Workshop - Se Sluncem společně III - Sluneční fyzika

 

Poslední ze tří workshopů v ráímci projektu Se Sluncem společně byl zaměřen jednak na základní sluneční fyziku, strukturu Slunce, projevy jeho akvity s důrazem na sluneční svkrny a soudobou pozorovací techniku. Naše pozvání přijali pracovníci Astronomického ústavu AV ČR, v.v.i. v Ondřejově, Dr. Michal Sobotka a Dr. Michal Švanda. Kromě toho své příspěvky přednesly mladé kolegyně ze Sluneční skupiny při Hvězdárně Valašské Meziříčí.

Zveřejňujeme jak prezentace z přednášek, tak zvukový záznam.

 

1. česko-slovenské setkání pozorovatelů Slunce

 

Počátkem listopadu proběhla velmi zdařilá akce zaměřená na pozorovatele Slunce, využití pozorování Slunce ve vzdělávacích aktivitách a rozvoj přeshraniční spolupráce. Mezi přednášejícími byli špičkoví odborníci na vybrané oblasti sluneční fyziky a pozorování Slunce jak ze Slovenska, tak České republiky.

Zveřejňujeme vybrané prezentace a zvukové záznamy příspěvků.

Workshop - Se Sluncem společně II - Sluneční fyzika

 

Pro všechny vážné zájemce jsem připravili a zpracovali zvukové záznamy a prezentace z již druhého worskhopu projektu Se Sluncem společně, tentokrát zaměřeného na sluneční fyziku, Slunce a digitální techniku - CCD kamery.

Kromě teoretické části však bylo součástí workshopu i praktické seznámení s postupy kalibrace digitálně pořízených dat a úskalími, které zpracování těchto dat přinášejí. Bohužel nám tentokrát příliš nepřílo počasí, takže všichni účastníci se museli spokojit s již napozorovanými snímky z archivů.

 

Workshop - Se Sluncem společně I - Fyzika plazmatu

 

Zcela jedinečné zvukové záznamy z třídenního přeshraničního workshopu zaměřeného na praktická pozorování projevů sluneční aktivit a především fyziku plazmatu jsou k dispozici ke stažení. Lektorem této jedinečné vzdělávací akce byl prof. Petr Kulhánek z ČVUT FEL. Díky jeho přednáškám se můžete seznámit se základem fyziky plazmatu.

Workshop byl určen vážným zájemcům o problematiku z obou stran hranice, čemuž odpovídá jeho úroveň. Nemusíte se však bát, s přehledem vystačíte s dobrou středoškolskou matematikou, znalost základního VŠ kurzu matematiky je výhodou.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.