Sluneční observatoře

Na této stránce najdete méně či více podrobné informace k některým vybraným observatořím, které se (mimo jiné) zabývají také pozorování projevů sluneční aktivity na různé úrovni. Stránku postupně doplňujeme a aktualizujeme.

Budeme také rádi za Vaše tipy na její doplnění.

Přehled na mapě světa

 

Přehled vybraných slunečních observatoří

Bajkalská astrofyzikální observatoř - BAO

 

Známá ruská astrofyzikální observatoř se nachází nedaleko jezera Bajkal, v místě s dobrými pozorovacími podmínkami. Zabývá se především spektropolarimetrickými měřeními slunečních erupcích s využitím velkého slunečního dalekohledu o průměru objektivu 76 cm. Kromě toho provádí pozorování Slunce v čáře vodíku H-alfa a Ca II K vápníku.

Udaipur Solar Observatory

Sluneční observatoř Udaipur (Udaipur Solar Observatory) byla založena v roce 1976. Nachází se ve městě Udaipur (Rajasthan, Indie) na ostrově Fateh Sagar. Jejím zakladatelem byl Dr. Arvind Bhatnagar a vzorem pro její výstavbu se stala Big Bear Solar Observatory (Kalifornie, USA).

Sacramento Peak - NSO

 

Observatoř na vrcholu Sacramento Peak v Novém Mexiku se pyšní především velkým slunečním dalekohledem Richard B. Dunn Solar Telescope. Jedná se o unikátní dalekohled se svislou hlavní osou. Observatoř se zaměřuje na pořizování snímků Slunce s vysokým rozlišením a spektroskopii. Dalekohled je součástí National Solar Observatory (NSO).

Kitt Peak - NSO

 

Známá americká observatoř, která kromě nočních pozorování v optickém a infračerveném oboru elektromagnetického spektra je vybavena některými dalekohledy zaměřenými na výzkum Slunce. Je vybudována v nadmořské výšce 2 096 m v oblasti Kitt Peak, která leží asi 88 km jihozápadně od města Tucson. Observatoř je řízena Národní optickou astronomickou observatoří NOAO (National Optical Astronomy Observatory).

National Solar Observatory

 
Národní sluneční observatoř - National Solar Observatory (NSO) - slouží ke zdokonalování našich znalostí o Slunci, které je astronomickým objektem s výrazným vnějším vlivem na Zemi. Poskytuje významnou pozorovatelskou příležitost pro vědeckou komunitu.

Tato organizace provozuje zařízení na dvou stanovištích. Jedno se nachází na Sacramento Peak v Novém Mexiku, druhé je na Kitt Peak v Arizoně.

Mauna Loa Solar Observatory

 

Vyhaslá havajská sopka Mauna Loa poskytla útočiště známé sluneční observatoři Mauna Loa Solar Observatory (MLSO) a je pracovištěm High Altitude Observatory. Specializuje se na pozorování svrchních vrstev sluneční atmosféry, zejména chromosféry a koróny. Mimo jiné také provádí pozorování výronů koronální hmoty.

HAO – High Altitude Observatory

 

Posledních šest desetiletí bylo významných pro oblast sluneční fyziky a sluneční observatoř High Altitude Observatory k tomu rovněž přispěla.

V roce 1940 byla založena tato malá pozorovací stanice ve vysokohorské vesnici Climax ve státě Colorado (v nadmořské výšce 3 465 m). Instalovali zde na západní polokouli první Lyotův koronograf, který umí vytvořit umělé sluneční zatmění a dovoluje tak pozorovat sluneční korónu.

Big Bear Solar Observatory

 

Sluneční observatoř Big Bear Solar Observatory (BBSO) se nachází na severním okraji jezera Big Bear Lake (Velké Medvědí jezero) v pohoří San Bernardino Mountains v jižní Kalifornii, přibližně 120 km od středu města Los Angeles.

Veškeré vybavení observatoře slouží výhradně ke studiu sluneční aktivity a k pozorování jevů na Slunci.

Kanzelhöhe Solar Observatory

 

Rakouská Observatoř Kanzelhöhe patří k Ústavu fyziky při Karl-Franzens University Graz, Katedra geofyziky, meteorologie a astrofyziky. Nachází se poblíž města Gerlitzen nedaleko Villachu (v Korutanech na hranicích s Itálií). Jejím úkolem je realizace experimentálního výzkumu, čímž přispívá k celosvětovému pozorování v rámci výzkumných sítí. Hlavní oblastí, na kterou se observatoř zaměřuje od svého založení, je pozorování Slunce.
 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.