CZ-SK a SK-CZ slovník

I když jsou čeština a slovenština velmi podobné, tak některé často používané odborné pojmy sluneční fyziky, ale i oblasti problematiky vlivu projevů sluneční aktivity na okolí Země, zejména magnetosféru, mají v těchot jazycích trochu odlišnou podobu. Proto jsme společně s kolegy sestavili základní přehled terminologie jak v češtině, tak i slovenštině.

Nabízíme Vám:

 

Pokud v našem terminologickém slovníčku hledané či termín slovo nenajdete, prosím, dejte nám vědět, ať jej může me doplnit. Děkujeme za spolupráci!

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.