Slunce

Východ SlunceVycházející naoranžovělý disk Slunce představoval už před mnoha desíti tisíci lety pro naše předky něco velmi magického a přitažlivého. Sluneční disk byl dárce tepla a světla - dárce života. Ať chceme nebo ne, je jím dodnes. Díky sluneční energii se mohl na Zemi život rozvinout do dnešní bohatosti forem a druhů.

Slunce je nejen zdrojem života, ale také lidské inspirace, pokory. Je však také výzvou těm, kteří se snažili, snaží a dozajista budou snažit odhalit jeho četná tajemství. Generace astronomů a v posledních desítkách let především slunečních fyziků postupně odhalují jednotlivé střípky celkové mozaiky našeho poznání o tom, jak Slunce funguje, proč je takové jaké je, proč vykazuje takovou aktivitu se svými typickými projevy.

Slunce a jeho výzkum je však důležitý i pro řadu dalších astronomů, astrofyziků a fyziků, jelikož je to zatím jediná hvězda, kterou můžeme relativně velmi podrobně studovat. Slune nám slouží jako jakýsi etalon vůči němuž porovnáváme hvězdy ostatní. Tím se zároveň snažíme lépe porozumět samotnému Slunci.

V této sekci webových stránek najdete základní informace o naší nejbližší hvězdě, o Slunci, rozdělených do několika oblastí. Předpokládáme, že tato část webu nebude nikdy zcela dokončena a bude průběžně doplňována, rozšiřována a korigována tak, aby přinášela pokud možno aktuální přehled základních poznatků z vybraných oblastí našeho poznání o Slunci. Vyberte si, co vás zajímá.

 

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKY

 

STRUKTURA SLUNCE

 

PROJEVY SLUNEČNÍ AKTIVITY

 

EFEKTY SLUNEČNÍ AKTIVITY

VÝZKUM SLUNCE

ENERGIE ZE SLUNCE

     

 


 

 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.