Pozvánky na akce

Na této stránce budeme přinášet aktuální informace o konání zajímavých odborných i populárně-vědeckých či vzdělávacích akcí nejen v České či Slovenské republice. Věříme, že Vás pozvánky na akce zaujmou a že se na některých z nich budeme mít možnost se osobně setkat.

POZVÁNKY A OZNÁMENÍ O AKCÍCH

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"


Zlínská astronomická společnost (ZAS) pořádá zajímavou přednášku s názvem "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna", kterou přednáší Ing. arch. Ivan Havlíček. Přednáška se uskuteční v 19:00 hodin dne 16. 10. 2017 v prostorách hvězdárny ve Zlíně a zabývá se jedinečnou událostí - zatměním Slunce.

Květnové pozorování Slunce 2017


Květen znamená pro většinu pozorovatelů Slunce začátek pozorovací sezóny. Počasí už není tolik proměnlivé a tak všichni nadšeně využívají jasné oblohy. Mnoho hvězdáren po celé republice nabízí pozorování sluneční fotosféry i chromosféry. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během května podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!

Dny otevřených dveří - observatoř v Ondřejově


Po celé tři dny, 19. až 21. května 2017, pro vás budou otevřena odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek jsou zvány také školy! Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer navíc doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky nebo také pro rodiny s dětmi. Máme připraven i dětský program. Vstup i doprovodný program zdarma. Součástí této akce je pozorování Slunce a prohlídka Slunečního oddělení.

Přednáška: Molucké klenoty aneb Za „okem božím“ na východ Indonésie v Liberci


Krajská knihovna v Liberci pořádá ve středu 10. května 2017 přednášku na téma  Za okem božím až na východ Indonésie. Přednáškou Vás provede fotograf, cestovatel a astronom Petr Horálka. Ač se to může zdát, mnohými proklamovaná Indonésie má svá ještě neznámá zákoutí. Právě tam se v březnu 2016 odehrál úkaz místními lidmi nazývaný „Gerhana Matahari Total“. Slunce zakryl Měsíc a to nesmělo uniknout žádnému nadšenci, ale především vědecké expedici vedené brněnskými matematiky.

Přednáška: Molucké klenoty aneb Za „okem božím“ na východ Indonésie v Brně


Hvězdárna a planetárium Brno Vás srdečně zve na přednášku fotografa, cestovatele a astronoma Petra Horálka. Přednáška se uskuteční 16. května 2017 od 18:30 hodin. Ač se to může zdát, mnohými proklamovaná Indonésie má svá ještě neznámá zákoutí. Právě tam se v březnu 2016 odehrál úkaz místními lidmi nazývaný „Gerhana Matahari Total“. Slunce zakryl Měsíc a to nesmělo uniknout žádnému nadšenci, ale především vědecké expedici vedené brněnskými matematiky.

Přednáška: Modelling of solar flare processes: comparison of two RHD codes Flarix and RADYN


V rámci seminářového odpoledne bude probíhat na hvězdárně v Ondřejově přednáška, kterou povede Jana Kašparová o modelování erupčních procesů. Přednášky jsou v anglickém jazyce a můžete se na ně přijít podívat 3. dubna 2017 ve 13:00 hodin. Další tři přednášky  se jmenují: Breakfast of the beast - Flaring activity of Sagittarius A* as seen with ATCA (přednáší: Abhijeet Borkar), When Be stars talking (přednáší: Viktor Votruba) a Properties of faint meteors studied by video observations (přednáší: Vlastimil Vojáček).

Dubnové pozorování Slunce 2017


Měsíc duben je známý pro své aprílové počasí. Když už ale na chvíli Slunce vyleze zpoza marků bez bouřky na dohled, pojďte se na něj podívat. Využijte nabídky hvězdáren a přijďtě pozorovat dubnové Slunce. Třeba bude stejně aprílové jako počasí a při pozorování narazíte na erupci.

Březnové pozorování Slunce 2017


V březnu jako v prvním jarním měsíci bývá už převážně hezky. Mnoho hvězdáren po celé republice nabízí pozorování sluneční fotosféry i chromosféry. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během března podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!

Přednáška: Polární záře ve Švédsku


Muzeum Vysočiny Jihlava a Jihlavská astronomická společnost společně organizují přednášky na nejrůznější témata. Ve čtvrtek 20. dubna 2017 od 17:00 pořádají astronomicko-cestopisnou přednášku o expedici do Skandinávie za pozorováním polárních září. Přednášku vede Bc. Mirek Dočekal z Hvězdárny a planetária v Brně a z Jihlavské astronomické společnosti.

Přednáška: Molucké klenoty aneb Za „okem božím“ na východ Indonésie v Plzni


Hvězdárna a planetárium Plzeň a město Plzeň vás srdečně zvou na přednášku fotografa, cestovatele a astronoma Petra Horálka. Přednáška se uskuteční 5. dubna 2017 od 19:00 hodin. Ač se to může zdát, mnohými proklamovaná Indonésie má svá ještě neznámá zákoutí. Právě tam se v březnu 2016 odehrál úkaz místními lidmi nazývaný „Gerhana Matahari Total“. Slunce zakryl Měsíc a to nesmělo uniknout žádnému nadšenci, ale především vědecké expedici vedené brněnskými matematiky.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?