Slunce aktuálně

Přehledové snímky Slunce

FOTOSFÉRA CHROMOSFÉRA KORÓNA  
 

 

Magnetická pole           Kosmické počasí               Aurorální aktivita

 

Dostupná poslední aktuální pozorování Slunce z Hvězdárny Valašské Meziříčí.

 

Poznámky

V této sekci najdete aktuální snímky Slunce v různých vlnových délkách a další měření souvisejících hodnot v okolí Země, případně předpovědní modely zajímavých úkazů. Družice na pozorování Slunce a velké profesionální sluneční observatoře monitorují projevy sluneční aktivity a vzhled jednotlivých vrstev sluneční atmosféry téměř nepřetržitě.

Díky této celosvětové síti pozorovacích stanic můžeme aktuálně sledovat stav sluneční aktivity, výskyt útvarů a projevů sluneční aktivity. U každého snímku, které jsou přebírány z různých zdrojů, je vždy uvedena zdrojová stránka včetně odkazu na ni, případně odkazu na snímky v nejvyšším dostupném rozlišení. Pokud to považujeme za vhodné či nutné, jsou obrázky (grafy) doplněny vysvětlujícím popisem (informace o vlnové délce pořízeného snímku, co zobrazuje, co můžeme na snímcích pozorovat, jaké hodnoty graf představuje a jak jsou získávány apod.).

Tyto stránky jsou určeny především pozorovatelům Slunce, zájemcům o problematiku, ale i dalším, které zajímá "co se právě na Slunci děje".

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.