Slunce aktuálně

Přehledové snímky Slunce

FOTOSFÉRA CHROMOSFÉRA KORÓNA  
 

 

Magnetická pole           Kosmické počasí               Aurorální aktivita

 

Dostupná poslední aktuální pozorování Slunce z Hvězdárny Valašské Meziříčí.

 

Poznámky

V této sekci najdete aktuální snímky Slunce v různých vlnových délkách a další měření souvisejících hodnot v okolí Země, případně předpovědní modely zajímavých úkazů. Družice na pozorování Slunce a velké profesionální sluneční observatoře monitorují projevy sluneční aktivity a vzhled jednotlivých vrstev sluneční atmosféry téměř nepřetržitě.

Díky této celosvětové síti pozorovacích stanic můžeme aktuálně sledovat stav sluneční aktivity, výskyt útvarů a projevů sluneční aktivity. U každého snímku, které jsou přebírány z různých zdrojů, je vždy uvedena zdrojová stránka včetně odkazu na ni, případně odkazu na snímky v nejvyšším dostupném rozlišení. Pokud to považujeme za vhodné či nutné, jsou obrázky (grafy) doplněny vysvětlujícím popisem (informace o vlnové délce pořízeného snímku, co zobrazuje, co můžeme na snímcích pozorovat, jaké hodnoty graf představuje a jak jsou získávány apod.).

Tyto stránky jsou určeny především pozorovatelům Slunce, zájemcům o problematiku, ale i dalším, které zajímá "co se právě na Slunci děje".

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.