Fotografická soutěž ukončena

21.12.2013

Výsledky přeshraniční fotografické soutěže vyhlášené v rámci projektu Se Sluncem společně jsou známy a i vy se můžete seznámit nejen s pracemi vítězů, ale také vybranými pracemi každého z účastníků.

Velmi příjemně nás překvapila velmi vysoká účast mladých lidí ze Slovenské republiky a v mnoha případech také úroveň zaslaných prací.

Minigalerie oceněných prací je zveřejněna včetně náhledové a větší fotografie. Kromě toho jsme zveřejnili také přehled všech soutěžících včetně ukázky ze zaslaných prací. Věříme, že se vám budou nejen oceněné práce líbit stejně jako nám.

Soutěž vyhlásily Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace a Krajská hvezdáreň v Žiline.

TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ
FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.