Kompozitní snímek zatmění Slunce

09.02.2013

Níže uvedený složený snímek zatmění Slunce byl pořízen ze severního Queenslandu (Austrálie) v brzkých ranních hodinách 14. listopadu 2012. Snímek ukazuje propojení magnetických polí mezi slunečním diskem a koronálními strukturami, včetně vzdálenějších částí, z nichž uniká sluneční vítr.

Ve středu snímku je umístěn obrázek Slunce ve falešných barvách získaný pomocí dalekohledu EIT z  paluby sondy SOHO. Snímek ukazuje Slunce v extrémně ultrafialové oblasti (spektrální čára čtrnáctkrát ionizovaného železa – Fe XV) na vlnové délce 28,4 nm. Zobrazuje emisi velmi horké plazmy (o teplotě kolem 2 miliónů K) ve vnitřní sluneční koróně.

Namodralá část (mezikruží) je rekonstruovaný a zpracovaný obraz pořízený J. M. Lecleirem  v Queenslendu v Austrálii při zatmění Slunce v bílém světle. Snímek byl zpracován použitím Madmax nelineárního filtru ke zvýraznění jemné struktury koróny. Kolem tohoto snímku je pak umístěn načervenalý snímek pořízený koronografem LASCO C2 na palubě družice SOHO. Ze snímku byly odstraněny stopy hvězd a dalších objektů, které nebyly v tomto kontextu důležité.

Tento složený snímek ukazuje rozdílné typy koronální aktivity, počínaje normální klidnou polární oblastí. Den před zatměním byly registrovány čtyři středně velké erupce. Celkově je struktura koróna velmi typická pro Slunce v blízkosti maxima slunečního cyklu.

Složený snímek ze zatmění Slunce 14. listopadu 2012. Snímek: J.M. Lecleire & S. Koutchmy, Institut d'Astrophysique de Paris, CNRS/CNES, SOHO (ESA & NASA)

podle http://sohowww.nascom.nasa.gov/hotshots/2012_12_06/ zpracoval Libor Lenža

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.