23.-27. 6. 2014 - KONFERENCE SOLAR AND STELLAR FLARES

Mezinárodní konference s názvem Sluneční a hvězdné erupce - pozorování, simulace a spolupráce se koná ve dnech 23. až 27. června 2014. Jedná se o výjimečnou příležitost pro zájemce z České i Slovenské republiky zúčastnit se takto kvalitní konference bez nutnosti cestovat do vzdálenějších destinací.

Z toho důvodu přinášíme na našich webových stránkách stručnou informaci o této akci a odkaz na domovskou stránku konference.

 

Akci pořádá Astronomický ústav AV ČR, v.v.i., Akademie věd ČR, Univerzita Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem, Učená společnost české republiky za podpory společnosti ProjectSoft.

 

Vědecký program konference

Sekce 1. Erupční procesy v koróně

Magnetická rekonexe, urychlování částic, sluneční protonové jevy, erupční smyčšky, plasmoidy, koronální rentgenové a radiové zdroje, pohyby plazmatu a plazmové vlny, propojení s nižší atmosférou atd.

Sekce 2. Odezva nižší atmosféry na erupční procesy

UV/EUV, optické a IT odezvy vybuzené erupcemi, spektroskopická a polarometrická pozorování, mm/sub-mm rádiové emise, ukotvení zdrojů tvrdého rentgenového záření, přenos energie z koróny do nižší atmosféry, bílé erupce, erupční seismické zdroje, RHD modelování atd.

Sekce 3. Erupce spojené s CME

Fyzikální vztahy mezi erupcemi a ejekcemi koronální hmoty (CME)

Sekce 4. Hvězdné erupce

Erupce na chladných hvězdách, dMe a Slunci podobné hvězdy, spektroskopická pozorování, výsledky z mise Kepler, CME u hvězdných erupcí, synergie se slunečními erupcemi

Sekce 5. Nové přístroje pro výzkum erupcí

IRIS, Solar Orbiter, STIX, Solar-C, Solar Probe, Inter-Helio-Sond, ALMA, LOFAR, atd.

 

Registrační poplatky a termíny

Registrace do 1. května 2014 – registrační poplatek 300 EUR

Registrace po 1. květnu 2014 – registrační poplatek 350 EUR

Registrační poplatek obsahuje:

  • přístup na vědecký program
  • konferenční materiály
  • přestávky na kávu
  • obědy (3krát)
  • uvítací kokteil (23. 6. 2013)
  • knihu abstraktů

Všechny potřebné informace a aktuality najdete na domovských stránkách konference SOLAR AND STELLAR FLARES.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.