Evropske Solárne dni

Rôzni oganizátori po celom Slovensku predstavia počas dvoch týždňov “Solárných dní” viacero pohľadov na slnečnú energiu. Laici, odborníci či deti môžu počas nich získať zaujímavé informácie a zúčastniť sa vzrušujúcich podujatí. Stačí si vybrať. Dni otvorených dverí v solárnych elektrárňach, exkurzie do firiem vyrábajúcich fotovoltaické panely, diskusie v informačných stánkoch, pozorovania slnečnej aktivity, ukážky solárnych zariadení alebo tvorivé dielne na tému slnko. “Solárne dni” ponúkajú pestrú škálu podujatí pre všetkých!

Hlavní informace o akcích najdete na stránkách http://www.solarnedni.sk/navstevnik/

Akce na hvězdárnách

Hvezdáreň v Rimavskej Sobote

Akce pořádané od 10. - 13. 5. 2016.

  • Rozpravanie o energii zo Slnka
  • pozorovanie Slnka v astroparku
  • zábava so solárnymi hračkami
  • skupinové vstupy o 9 a 11 hod.

Web: http://www.astrors.sk/


Hvezdáreň a planetárium v Prešove

Celodenní pozorování Slunce na hvězdárně v Prešově od 1. - 15. května 2016. Vstup volný.

Web: http://www.astropresov.sk/plan_podujati.html

 


Hvezdáreň Partizánske

Pri príležitosti konania Európskych solárnych dní má verejnosť možnosť pozrieť sa na našu dennú hviezdu a pozrieť sa na to, čo sa skrýva za tou energiou, ktorú nám Slnko každý deň dodáva a vďaka ktorej existuje všetko okolo nás.

Budete mať možnosť pozorovať Slnko pomocou ďalekohľadov vybavených filtrom, a pozrieť si dokumentárne filmy venované Slnku. Túto ponuku môžete využiť každú  stredu a piatok v období od 2. do 15. mája. Filmy sa premietnu pri dostatočnom počte záujemcov vždy od 16:00 hod.

Web: http://www.hvezdaren.sk/zajimavosti


Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove

Slnko svieti pre všetkých a zadarmo: je to obnoviteľný zdroj efektívnej a doma vyprodukovanej energie. Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove sa pripojila ku kampani „Európske solárne dni“, a preto umožníme pri exkurziách počas pracovných dní v termínoch 2. – 6. 5. a 9. – 13. 5. pozorovať slnečné škvrny a budeme zdôrazňovať energetickú dôležitosť našej najbližšej hviezdy.

Web: http://www.suh.sk/

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?