Evropske Solárne dni

Rôzni oganizátori po celom Slovensku predstavia počas dvoch týždňov “Solárných dní” viacero pohľadov na slnečnú energiu. Laici, odborníci či deti môžu počas nich získať zaujímavé informácie a zúčastniť sa vzrušujúcich podujatí. Stačí si vybrať. Dni otvorených dverí v solárnych elektrárňach, exkurzie do firiem vyrábajúcich fotovoltaické panely, diskusie v informačných stánkoch, pozorovania slnečnej aktivity, ukážky solárnych zariadení alebo tvorivé dielne na tému slnko. “Solárne dni” ponúkajú pestrú škálu podujatí pre všetkých!

Hlavní informace o akcích najdete na stránkách http://www.solarnedni.sk/navstevnik/

Akce na hvězdárnách

Hvezdáreň v Rimavskej Sobote

Akce pořádané od 10. - 13. 5. 2016.

  • Rozpravanie o energii zo Slnka
  • pozorovanie Slnka v astroparku
  • zábava so solárnymi hračkami
  • skupinové vstupy o 9 a 11 hod.

Web: http://www.astrors.sk/


Hvezdáreň a planetárium v Prešove

Celodenní pozorování Slunce na hvězdárně v Prešově od 1. - 15. května 2016. Vstup volný.

Web: http://www.astropresov.sk/plan_podujati.html

 


Hvezdáreň Partizánske

Pri príležitosti konania Európskych solárnych dní má verejnosť možnosť pozrieť sa na našu dennú hviezdu a pozrieť sa na to, čo sa skrýva za tou energiou, ktorú nám Slnko každý deň dodáva a vďaka ktorej existuje všetko okolo nás.

Budete mať možnosť pozorovať Slnko pomocou ďalekohľadov vybavených filtrom, a pozrieť si dokumentárne filmy venované Slnku. Túto ponuku môžete využiť každú  stredu a piatok v období od 2. do 15. mája. Filmy sa premietnu pri dostatočnom počte záujemcov vždy od 16:00 hod.

Web: http://www.hvezdaren.sk/zajimavosti


Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove

Slnko svieti pre všetkých a zadarmo: je to obnoviteľný zdroj efektívnej a doma vyprodukovanej energie. Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove sa pripojila ku kampani „Európske solárne dni“, a preto umožníme pri exkurziách počas pracovných dní v termínoch 2. – 6. 5. a 9. – 13. 5. pozorovať slnečné škvrny a budeme zdôrazňovať energetickú dôležitosť našej najbližšej hviezdy.

Web: http://www.suh.sk/

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.