Velká koronální díra

Snímek velké koronální díry z přístroje AIA na palubě sondy SDO. Zdroj: LMSAL/SDO

Svou rozlohou neobvykle velká koronální díra byla na Slunci pozorována ve dnech 28. – 31. května 2013. Snímek je pořízen v krátkovlnné části spektra odpovídající extrémně ultrafialovému záření (EUV) a je kombinací tří vlnových délek (21,1 nm - červená barva; 19,3 nm - zelená barva; 17,1 nm - modrá barva). Všechny snímky byly pořízeny pomocí aparatury AIA na palubě sondy Solar Dynamics Observatory.

Na snímku v krátkovlnné oblasti se koronální díra jeví tmavá, jelikož je zde teplota materiálu podstatně nižší, než by odpovídalo tepelnému záření odpovídající dané vlnové délce, na které září ostatní útvary a části koróny.

Tyto koronální díry, jsou zdroje tzv. vysokorychlostního slunečního větru, který může zasáhnout také magnetosféru Země a být tak příčinou polárních září (stejně jako výrony koronální hmoty pocházejících z eruptivních jevů ve sluneční atmosféře).

Na stránkách SDO je k dispozici také zajímavé video zachycující rotaci Slunce s touto neobvykle velkou koronální dírou.

 Zdroj obrázku: NASA/SDO

Odkaz na původní zdroj

Zpět na Sluneční galerii

 

 

 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.