Sacramento Peak - NSO

Základní informace

Sluneční dalekohled Richard B. Dunn Solar Telescope se nachází na vrcholu Sacramento Peak v Novém Mexiku. Dalekohled se původně jmenoval Vacuum Tower Telescope at Sacramento Peak, k přejmenování došlo v roce 1998. Nyní nese jméno astronoma Richarda B. Dunna.

Sluneční dalekohled Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://www.amfmdx.net

Přístrojové vybavení na pozorování Slunce

Sluneční dalekohled Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.eduRichard B. Dunn Solar Telescope je unikátní dalekohled se svislou hlavní osou. Optická dráha světla začíná u heliostatu na vrcholu věže ve výšce 41 m nad úrovní okolního terénu a pokračuje směrem dolů až do hloubky 58,8 m k hlavnímu zrcadlu dalekohledu. Hlavní zrcadlo pak vrhá světlo střídavě přes jedno ze šesti optických oken do optické laboratoře.

Unikátní vlastností dalekohledu je jeho přístup k odstranění otáčení obrazu: celý 100 m dlouhý dalekohled s optickou laboratoří o průměru 12 m a o celkové hmotnosti 250 tun rotuje zavěšený na rtuťovém ložisku na vrcholu věže. Podobně jako v případě ledovce, je i u tohoto dalekohledu viditelná nad povrchem země pouze jeho část. Nejnižší místo dalekohledu leží v hloubce 69,5 m pod okolním terénem.

Hlavním cílem dalekohledu je pořizování snímků Slunce s vysokým rozlišením a spektroskopická měření. Získané údaje pak astronomům umožňují lépe pochopit cykly sluneční aktivity, povahu slunečních skvrn a erupcí, vliv silných magnetických polí Slunce na kosmické počasí a další úkazy. Použitý systém adaptivní optiky pomáhá kompenzovat deformace obrazu způsobené zemskou atmosférou.

Dalekohled je součástí National Solar Observatory (NSO).

Další obrázky

Věžička dalekohledu Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://dougkerr.net

Věžička dalekohledu Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://dougkerr.net

Sluneční granulace – snímek z Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.edu/

Sluneční granulace – snímek z Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.edu/

Detail sluneční fotosféry – dole bez použití adaptivní optiky. Zdroj: http://www.noao.edu/

Detail sluneční fotosféry – dole bez použití adaptivní optiky. Zdroj: http://www.noao.edu/

Podrobnější informace (v angličtině):

http://nsosp.nso.edu/dst/

http://nsosp.nso.edu/info

http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_B._Dunn_Solar_Telescope
 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.