Sacramento Peak - NSO

Základní informace

Sluneční dalekohled Richard B. Dunn Solar Telescope se nachází na vrcholu Sacramento Peak v Novém Mexiku. Dalekohled se původně jmenoval Vacuum Tower Telescope at Sacramento Peak, k přejmenování došlo v roce 1998. Nyní nese jméno astronoma Richarda B. Dunna.

Sluneční dalekohled Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://www.amfmdx.net

Přístrojové vybavení na pozorování Slunce

Sluneční dalekohled Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.eduRichard B. Dunn Solar Telescope je unikátní dalekohled se svislou hlavní osou. Optická dráha světla začíná u heliostatu na vrcholu věže ve výšce 41 m nad úrovní okolního terénu a pokračuje směrem dolů až do hloubky 58,8 m k hlavnímu zrcadlu dalekohledu. Hlavní zrcadlo pak vrhá světlo střídavě přes jedno ze šesti optických oken do optické laboratoře.

Unikátní vlastností dalekohledu je jeho přístup k odstranění otáčení obrazu: celý 100 m dlouhý dalekohled s optickou laboratoří o průměru 12 m a o celkové hmotnosti 250 tun rotuje zavěšený na rtuťovém ložisku na vrcholu věže. Podobně jako v případě ledovce, je i u tohoto dalekohledu viditelná nad povrchem země pouze jeho část. Nejnižší místo dalekohledu leží v hloubce 69,5 m pod okolním terénem.

Hlavním cílem dalekohledu je pořizování snímků Slunce s vysokým rozlišením a spektroskopická měření. Získané údaje pak astronomům umožňují lépe pochopit cykly sluneční aktivity, povahu slunečních skvrn a erupcí, vliv silných magnetických polí Slunce na kosmické počasí a další úkazy. Použitý systém adaptivní optiky pomáhá kompenzovat deformace obrazu způsobené zemskou atmosférou.

Dalekohled je součástí National Solar Observatory (NSO).

Další obrázky

Věžička dalekohledu Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://dougkerr.net

Věžička dalekohledu Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://dougkerr.net

Sluneční granulace – snímek z Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.edu/

Sluneční granulace – snímek z Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.edu/

Detail sluneční fotosféry – dole bez použití adaptivní optiky. Zdroj: http://www.noao.edu/

Detail sluneční fotosféry – dole bez použití adaptivní optiky. Zdroj: http://www.noao.edu/

Podrobnější informace (v angličtině):

http://nsosp.nso.edu/dst/

http://nsosp.nso.edu/info

http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_B._Dunn_Solar_Telescope
 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?