Informace k modelu

Snímek zobrazuje modelované odhady viditelnosti aurorální aktivity z jakéhokoliv místa na severní polokouli, za předpokladu tmavé bezměsíčné noci s nízkým světelným znečištěním. Na zdrojových stránkách je odhad aktualizován každých 5 minut na základě posledních měření slunečního větru. Model počítá odhad jasnosti polárních září a vykresluje jej na mapu v barvách od zelené (NIL – nízká úroveň aurorální aktivity) přes hnědou/oranžovou (malá až střední úroveň aktivity) po červenou (střední až vysoká úroveň aktivity). Světlejší červená představuje intenzivnější aktivitu.

Tato mapka slouží k rychlému určení, zdali mohou být polární záře viditelné z místa, kde se nacházíte a jaká by mohla být jejich intenzita. Tyto obrázky jsou vytvářeny na základě modelu, který odvozuje potenciální jasnost polárních září z aktuálních charakteristik slunečního větru. K ověření přesnosti jsou používána historická data ze satelitu POLAR.

Ačkoliv model pracuje velmi dobře a měl by poskytovat údaje pro vizuální pozorovatele s dobrým odhadem viditelnosti aurorální aktivity, není občas dokonalý v podhodnocení či nadhodnocení viditelnosti z některých oblastí. To je důsledkem nepředvídatelnosti přírody v podobě aktivity aurorálních subbouřek.
 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?