Snímek měsíce - prosinec 2013

JE NEBEZPEČNÉ DOTÝKAT SE SLUNCE

 

Sebevražedný průlet komety ISON kolem Slunce koncem listopadu 2013.

 

Tolik očekávaná kometa ISON prošla na své pouti kolem Slunce dne 28. listopadu 2013 nejbližším bodem vůči Slunci, kolem kterého obíhala. Průlet ve vzdálenosti pouhých 1,2 miliónů kilometrů nad viditelným povrchem byl opravdu hodně těsný.

V prvních chvílích po ohnivém průletu kolem Slunce se zdálo, že došlo k totální desintegraci kometárního jádra, jeho zániku a že dále pokračuje jen jeho pozůstatek v podobě kometárního ohonu pokračující v původní dráze. Ovšem další den již bylo zřejmé, že něco málo z kometárního jádra komety ISON mohlo přežít zahaleno v prachu. Avšak po 2 až 3 hodinách po nejtěsnějším průletu se i tyto zbytky kometárního jádra rozpadly na prach. Celkové slábnutí jasu zbytků pokračovalo až k okraji zorného pole koronografu LASCO, kam se kometa dostala 20. listopadu 2013.

V nadcházejících týdnech budou vědci analyzovat data získaná během průletu komety ISON kolem Slunce a pokusí se dešifrovat průběh události.

Zdroj: http://sohowww.nascom.nasa.gov

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.