Snímek měsíce - září 2013

Eruptivní protuberance

Řady snímků vývoje eruptivní protuberance ze dne 22. srpna 2013 pozorované na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

Systematické pozorování Slunce umožňuje "hlídat" sluneční aktivitu a pořidt tak cenné snímky zajímavých jevů nejen v chromosféře, fotosféře, ale i koróně. Zajímavý úlovek se nám podařil dne 22. srpna 2013, kdy byla pozorována eruptivní protuberance po erupci odehrávající se za západním slunečním okrajem. Uvedené snímky byly pořízeny detailním chromosférickým dalekohledem pozorujícím v čáře vodíku H-alfa v kopuli odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Z celé erupce jsme mohli sledovat právě jen eruptivní protuberanci, a to téměř celou hodinu. Díky tomu se nám podařilo zachytit podstatnou část vývoje této velké protuberance. Jev byl pozorován také pomocí přehledových dalekohledů v čáře H-alfa a čáře vápníku Ca II K.

Útvar byl pozorovatelný i v čáře vápníku Ca II K, ale díky nepříliš kvalitním pozorovacím podmínkám (hustší vysoké oblačnosti) je na výsledných snímcích vidět jen velmi slabě. Další zpracování snímků nás teprve čeká.

Publikováno: 11. září 2013

Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.