Snímek Slunce- červen 2013

Komplexní pohled na magnetická pole

Zobrazení magnetický polí na Slunci kombinací několika snímků, měření a výpočtů. Zdroj: Solar Dynamics Observatory

Podpovrchové struktury magnetického pole na Slunci a jeho vnější projevy ve sluneční atmosféře, mohou být zviditelněny kombinací různých snímků Slunce, získaných téměř ve stejnou dobu.

Základem snímku je magnetogram Slunce, který indikuje pomocí světlejších a tmavších tónů silnější magnetická pole obou polarit v aktivních oblastech. Tento základní snímek však není na výsledném snímku dobře patrný. Dále na tento základ vkopírujeme snímek pořízený v extrémní ultrafialové oblasti, na němž vidíme smyčky a oblouky magnetického pole v horké koróně, které vystupují a opět se vracejí do stejných aktivních oblastí. A jelikož se vědci naučili zobrazovat siločáry magnetických polí, můžeme nakonec do snímku vložit jejich projekci na základě výpočtů. Výsledkem je stručné a názorné představení struktur slunečního magnetického pole.

Zveřejněný snímek byl sestaven z jednotlivých snímků pořízených dne 7. června 2013.

Publikováno: 19. června 2013

Převzato ze stránek: Solar Dynamics Observatory

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.