Snímek Slunce - leden 2013

Dračí ohon

Snímek měsíce - 01/2013 - eruptivní filament. Zdroj: SDO/GSFC/NASA

Dlouhé a komplexní vlákno plazmatu visící nad slunečním povrchem (ze dne 31. ledna 2013) se aktivizovalo (vzplanulo) a začalo se rozpínat jako dlouhá táhnoucí se smyčka, jejíž část unikla při vzplanutí do kosmického prostoru. Mnoho materiálu ve skutečnosti spadlo zpět na Slunce, jelikož nemohlo překonat gravitaci Slunce.

Tento snímek ze sluneční družice SDO (Solar Dynamics Observatory), kterou provozuje americká NASA,  byl pořízen ve vlnové délce 30,4 nm, což odpovídá extrémní ultrafialové oblasti spektra. Pokud si chcete prohlédnout také video tohoto nádherného úkazu je dostupné na stránkách NASA. Publikované video pokrývá přibližně 6 hodin času. Útvar pojmenovali jako „dračí ohon“ protože před samotnou erupcí se mu nápadně podobal.

Plazma je horký plyn složený z elektricky nabitého (ionizovaného) vodíku a helia. Další verze videa kombinuje vlnovou délku 30,4 nm s vlnovou délkou 19,3 nm, která nabízí lepší detaily v pohledu na filament před jeho vzplanutím.

 

Převzato ze stránek NASA.

 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.