Snímek Slunce - leden 2013

Dračí ohon

Snímek měsíce - 01/2013 - eruptivní filament. Zdroj: SDO/GSFC/NASA

Dlouhé a komplexní vlákno plazmatu visící nad slunečním povrchem (ze dne 31. ledna 2013) se aktivizovalo (vzplanulo) a začalo se rozpínat jako dlouhá táhnoucí se smyčka, jejíž část unikla při vzplanutí do kosmického prostoru. Mnoho materiálu ve skutečnosti spadlo zpět na Slunce, jelikož nemohlo překonat gravitaci Slunce.

Tento snímek ze sluneční družice SDO (Solar Dynamics Observatory), kterou provozuje americká NASA,  byl pořízen ve vlnové délce 30,4 nm, což odpovídá extrémní ultrafialové oblasti spektra. Pokud si chcete prohlédnout také video tohoto nádherného úkazu je dostupné na stránkách NASA. Publikované video pokrývá přibližně 6 hodin času. Útvar pojmenovali jako „dračí ohon“ protože před samotnou erupcí se mu nápadně podobal.

Plazma je horký plyn složený z elektricky nabitého (ionizovaného) vodíku a helia. Další verze videa kombinuje vlnovou délku 30,4 nm s vlnovou délkou 19,3 nm, která nabízí lepší detaily v pohledu na filament před jeho vzplanutím.

 

Převzato ze stránek NASA.

 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.